වැලිවිට සරණංකර සඟ රජ හිමියෝ ..

 

සිංහල බෞද්ධයාට මහත් මෙහෙයක් කල වැලිවිට සරණංකර හිමියෝ ..


මහනුවර වැලිවිට ගමේ සිංහල මුදලිවරයකු ගේ පුතකු වූ සරණංකර හිමිගේ ගිහි කල පෙළපත් නාමය වූයේ කුලතුංග යන්නයි. උන්වහන්සේ උපත ලැබුවේ 1698 ජුනි 18 වන දා වැලිවිට ගමේ දී ය. කුඩා වියේ දී ගමේ විසූ ප‍්‍රභූවරයකුගේ මගපෙන්වීමෙන් අකුරු උගත් කුලතුංග කුමරුවා සූරියගොඩ නම් විහාරයේ දී වැලිවිට සරණංකර හිමි ලෙස ටික කලකින් පැවිදි විය.මහජනතාව විසින් “ගණින්නාන්සේලා ලෙස භික්ෂූන් වහන්සේලා හැඳින්වීමට පටන් ගත් යුගයක් වූ එම යුගයේ සැබවින් සඟ සසුන පිරිහී ගිය යුගයක් විය. බුදුන් වහන්සේ අකැප යැයි ලෙස වදාරණ ලද බොහෝ කරුණු ජීවිකාව වශයෙන් කරගෙන ගිය භික්ෂූන් වහන්සේලා ජනතාව අතර පිරිහීමට ලක් වූහ. සරණංකර හිමියෝ එම තත්ත්වය වෙනස් කිරීමට කටයුතු කළ සේක. මුලින්ම උන්වහන්සෙ එවකට අතුරුදන් වූ චාරිත‍්‍රයක් වූ පිණ්ඩපාත ක‍්‍රමය ආරම්භ කරන ලදහ. එනිසාම උන්වහන්සේට “පිණ්ඩපාතික” යන විශේෂණ පදය හිමි වූහ.සරණංකර හිමිගේ මෙම ආදර්ශවත් දිවිපෙවෙත ඇලුම් කළ තවත් සිල්වත් භික්ෂූන් වහන්සේ කිහිප දෙනෙකුම උන්වහන්සේට සහයෝගය දැක්වීමට එකතු වූහ. එහි ප‍්‍රතිඵලය වූයේ ඉතා ඈත පෙ
දෙස් වලින් පවා කුලදරුවන් සසුනට ඇතුළු වී ආදර්ශවත් දිවි පෙවෙතක් ගත කිරීමයි. යකැදුරුකම් පවා කරමින් සිටි දුසිල්වත් භික්ෂූන්ට මෙය හිරිහැරයක් විය.

එම භික්ෂූන්ට ජනතාවගෙන් වන වරප‍්‍රසාද අඩු විය. එනිසා කෝපයට පත් වූ දුසිල්වත් භික්ෂූන් සරණංකර හිමියන් එකල රජ කළ වීර පරාක‍්‍රම නරේන්ද්‍රසිංහ රජු සමග බේදකර වූහ. එහෙත් දිනක් පඬිවරයකු සමග සාකච්ඡා කරවීමට සුදුසු භික්ෂුවක් නොවූයෙන් රජුට සරණංකර හිමිගේ සහය පැතීමට සිදු විය. එහි දී රජු, උන්වහන්සේ පිළිබඳ පැහැදී නැවත එම හිමි සමග උරණ නොවී සිටීමට කටයුතු කළහ. ඉන් පසු රජ වූ රජු ද සරණංකර හිමිගේ සිල්වත් භික්ෂූ ජීවිතයට ගරු කරමින් කටයුතු කළේය. ඉන් අනතුරුව කීර්ති ශ‍්‍රී රාජසිංහ රජුගේ සමයේ සරණංකර හිමිගේ මැදිහත්වීමෙන් සියම් රටේ සිට උපසම්පදාව ලත් භික්ෂූන් වහන්සේලා මෙරටට ගෙන්වා ගැනීමට හැකි විය. එම භික්ෂූන් වහන්සේලා වෙතින් සරණංකර හිමි ඇතුළු අනෙකුත් සිල්වත් භික්ෂූන් වහන්සේලා උපසම්පදාව ලැබූහ. ඉන් අනතුරුව “සංඝරාජ” පදවියක් ද රජතුමා විසින් උන්වහන්සේට පිරිනමන ලදී. එතැන් සිට “වැලිවිට පිණ්ඩපාතික අසරණ සරණ සරණංකර සංඝරාජ” යන නමින් උන්වහන්සේ හඳුන්වන්නට යෙදිණි.භාෂා කිහිපයක් දැන සිටි සරණංකර හිමියෝ මහනුවර විහාර අතර තිබූ විරසක භාවය දුරු කිරීමට කටයුතු කළහ. එසේම රජරට වෙහෙර විහාර ප‍්‍රතිසංස්කරණය කිරීමට ද, ධර්ම ශාස්තී‍්‍රය ග‍්‍රන්ථකරණයට ද මුල් තැනක් ලබා දුන්හ. මහා බෝධි සන්නය, රාජ මාලාව, සාරාර්ථ සංග‍්‍රහය, අභිසම්බෝධි අලංකාරය ආදිය ඉන් කිහිපයකි. මීට අමතරව භික්ෂු ශිෂ්‍යයන් පුහුණු කිරීම, ධර්ම දූතයන් පුහුණු කරවීම ආදිය ද උන්වහන්සේ අතින් සිදු වූ සේවාවන් වේ.

මෙම ලිපිය බෙදාගන්න.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න